Znajdź najbliższy warsztat

Powrót

AKUMULATOR AKUMULATOR

Wymiana akumulatora

Jak wiadomo, akumulator to kluczowy element wyposażenia samochodu, który zasila przeróżne systemy elektroniczne i elektryczne. Rozrusznik, światła, wycieraczki, klimatyzacja i radio – wszystkie te układy korzystają z prądu akumulatora. Jest on stale doładowywany poprzez alternator, napędzany specjalnym paskiem.


Akumulator po pewnym czasie zdradza oznaki zużycia i ma obniżoną efektywność. Gdy to zaobserwujesz, to znak, że należy go wymienić.

Warto wiedzieć Eurorepar Car Service

  • Utrata napięcia w akumulatorze to normalne zjawisko gdy samochód nie jest używany przez dłuższy czas– nie był on regularnie doładowywany przez alternator.

  • Zimą spadek napięcia akumulatora jest zjawiskiem naturalnym, wywołanym niską temperaturą. Dobrze jest mieć przy sobie kable rozruchowe, które pomogą Ci uruchomić samochód, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa.

  • Sprawdź w instrukcji obsługi informacje o częstotliwości wymiany paska osprzętu. Jeżeli nie zostanie w odpowiednim momencie wymieniony, może się zerwać, wtedy alternator przestanie ładować akumulator, a dodatkowo kawałki paska mogą dostać się do okolicznych układów (np. rozrządu) i spowodować ich uszkodzenia. 

Twoje pytania

Jeżeli kontrolka akumulatora zaświeci się, może to oznaczać usterkę układu ładowania. Alternator może nie działać prawidłowo lub akumulator wymaga wymiany. Oba przypadki wymagają sprawdzenia przez mechanika. Jeżeli akumulator całkowicie zawiedzie, nie będziesz mógł uruchomić samochodu.

icon-gear