Znajdź najbliższy warsztat

Powrót

OPONY OPONY

Kontrola i wymiana opon

Opony to jedyny element łączący samochód z nawierzchnią, ich stan ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo. Zapewniają przyczepność na mokrych i oblodzonych nawierzchniach, podczas pokonywania zakrętów i hamowania. Mają również wpływ na komfort – odpowiednie ciśnienie i głębokość bieżnika mają przełożenie na jakość tłumienia nierówności.

W stacjach obsługi Eurorepar Car Service wiemy, że bezpieczeństwo to najwyższa wartość. Zaufaj naszemu profesjonalizmowi – możesz liczyć na doradztwo, które uwzględni Twoje możliwości budżetowe. Oferujemy również zamienniki opon rekomendowanych przez producenta, które są dostępne w rozsądnej cenie.

 

Warto wiedzieć Eurorepar Car Service

  • Co tydzień sprawdzaj ciśnienie w oponach aby upewnić się, że są odpowiednio napompowane. Właściwe wartości ciśnienia znajdziesz w instrukcji obsługi Twojego samochodu. Sprawdzaj stan opon przed każdą dłuższą podróżą, również wtedy, gdy jedziesz z dużym obciążeniem. Być może trzeba uzupełnić powietrze.

  • Poziom ciśnienia w oponach należy dostosować do obciążenia. Zwiększa to bezpieczeństwo i komfort jazdy oraz zapobiega nadmiernemu zużyciu opon. 

  • Upewnij się, że ciśnienie w oponach odpowiada wskazaniom dla przedniej i tylnej osi. Zapobiegniesz nadmiernemu zużyciu opon i amortyzatorów. 

  • Na bieżąco sprawdzaj stan zużycia opon. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm w przypadku opon letnich (4 mm dla opon zimowych). Jeżeli przekroczysz ten limit, narazisz się na dotkliwe kary finansowe oraz punkty karne. Zwróć uwagę na nacięcia, pęknięcia i ubytki na bieżniku i bokach opon– mogą być powodem negatywnej oceny podczas badania technicznego.  

  • Jeżeli Twój samochód jest wyposażony w koło zapasowe, upewnij się, że jest ono w dobrej kondycji. Nigdy nie wiesz, kiedy będzie potrzebne. Sprawdź także działanie systemu opuszczania/wyjmowania koła zapasowego (w niektórych modelach), a także datę przydatności do użytku zestawu do naprawy koła - jeśli Twój samochód taki posiada.

Twoje pytania

Zaawansowane zużycie opon i niski poziom ciśnienia mają zasadniczy wpływ na zużycie paliwa. Ogumienie jest wydajne tylko, gdy ciśnienie jest odpowiednie. Jeżeli jest zbyt niskie, opony mają nieprawidłowy kontakt z nawierzchnią, tarcie zwiększa się. Zużycie paliwa wzrasta nawet o 20%. Zbyt wysokie ciśnienie również podwyższa spalanie. Sprawdź, czy poziom ciśnienia odpowiada rekomendacjom producenta. Znajdziesz je w instrukcji obsługi lub na specjalnej naklejce we wnętrzu samochodu (przykładowo na ramie drzwi lub klapce wlewu paliwa). 

Jeżeli bieżnik jest zużyty, opony nie będą działać poprawnie. Pogarsza się przyczepność, zwiększeniu ulega zużycie paliwa, zwłaszcza podczas przyspieszania.

icon-gear