Znajdź najbliższy warsztat

Powrót

UKŁAD KLIMATYZACJI UKŁAD KLIMATYZACJI

Kontrola i napełnianie klimatyzacji

Podobnie jak lodówka, układ klimatyzacji wykorzystuje czynniki chłodzące. Gdy układ pracuje - czynnik chłodzący jest w obiegu, latem schładzając wnętrze i wypierając gorące powietrze, a zimą osuszając je i wypierając wilgoć .

System klimatyzacji jest jednak znacznie bardziej skomplikowany niż lodówka i wymaga regularnej obsługi. Sprężarka, kondensator, parownik i filtry wymagają okresowych kontroli, by działały poprawnie.

Sprawna klimatyzacja ma wpływ na komfort, ale również na bezpieczeństwo. W zimie zwiększa efektywność ogrzewania i usuwa wilgoć z szyb. Automatyczne sterowniki utrzymują stałą temperaturę wewnątrz pojazdu, bez względu na warunki zewnętrzne. Filtry klimatyzacji chronią przed zanieczyszczeniami, kurzem i pyłkami.  

Warto wiedzieć Eurorepar Car Service

  • Włączaj klimatyzację regularnie, przynajmniej raz na kilka tygodni. Utrzymasz wtedy sprawność układu klimatyzacji i zapobiegniesz namnażaniu się bakterii i grzybów w układzie nawiewu powietrza. 

  • Regularnie dbaj o czystość układu klimatyzacji – jest on podatny na obecność bakterii, zwłaszcza, gdy nie jest używany. Efektem może być nieprzyjemny zapach, wydostający się z nawiewów. Pamiętaj, aby dezynfekować system przynajmniej raz w roku. 

  • Gdy samochód jest zaparkowany na słońcu przy upalnej pogodzie, po wejściu do środka najpierw otwórz wszystkie okna. Gorące powietrze wydostanie się z wnętrza zanim uruchomisz silnik i klimatyzację.

Twoje pytania

Może być kilka przyczyn takiego zachowania się układu klimatyzacji. Nasi specjaliści regularnie zajmują się identyfikacją takich problemów, dlatego nie zwlekaj i umów się na wizytę już dziś – znajdź Twój warsztat.

icon-gear