Znajdź najbliższy warsztat

Powrót

UKŁAD WYDECHOWY UKŁAD WYDECHOWY

Najczęstsze problemy z układem wydechowym

Układ wydechowy to istotny element budowy samochodu. W trakcie pracy jest poddany wysokiemu obciążeniu i skrajnym temperaturom. Gorące spaliny i kwasowe opary atakują wewnętrzne ściany układu. Z zewnątrz zagrożeniem dla jego sprawności jest rdza i brud, który gromadzi się na podwoziu samochodu. W starszych egzemplarzach zdarza się, że zrywają się zaczepy, do których jest zamocowany. Jest to spowodowane wibracjami w trakcie jazdy.


To ważne, aby układ wydechowy był regularnie kontrolowany przez wykwalifikowanego mechanika. Uszkodzenia mogą wpływać na wzrost emisji substancji szkodliwych, tym samym dyskwalifikując samochód w trakcie okresowego badania technicznego.  

Warto wiedzieć Eurorepar Car Service

  • Gdy myjesz samochód pod wysokim ciśnieniem, nie kieruj strumienia wody bezpośrednio na elementy układu wydechowego. 

  • Układ wydechowy w Twoim samochodzie ma ograniczoną żywotność i w naturalny sposób się zużywa. 

  • Jeżeli czujesz spaliny we wnętrzu pojazdu, oznacza to, że jeden z elementów układu wydechowego stracił szczelność. Gazy spalinowe są toksyczne, dlatego niezwłocznie udaj się do warsztatu, gdzie wyszkolony mechanik sprawdzi, co się stało.

  • Jeżeli układ wydechowy w Twoim samochodzie nie działa prawidłowo, a zwłaszcza takie jego elementy jak katalizator i filtr cząstek stałych, zużycie paliwa oraz emisja szkodliwych substancji może drastycznie wzrosnąć.

Twoje pytania

Mógł wystąpić problem z katalizatorem lub sondą lambda. Sonda jest zlokalizowana w układzie wydechowym i pozwala na regulację dopływu właściwych ilości powietrza i paliwa do silnika. Gdy jest uszkodzona, kalkulator wtrysku paliwa nie otrzymuje odpowiednich komunikatów. Jednostka napędowa przechodzi w tryb awaryjny, prędkość pojazdu zostaje ograniczona do 40 km/h.

 

Jeżeli usterce ulega katalizator, spaliny nie są w odpowiedni sposób oczyszczane. Silnik w takim przypadku również przejdzie w tryb awaryjny.

W obu przypadkach skontaktuj się jak najszybciej z warsztatem Eurorepar Car Service. Nasi specjaliści zdiagnozują problem i zaproponują optymalne rozwiązanie.

icon-gear