Znajdź najbliższy warsztat

Powrót

WYMIANA OLEJU WYMIANA OLEJU

Czy sprawdzałeś ostatnio poziom oleju?

Olej redukuje tarcie i zużycie ruchomych części silnika. Oprócz tego, usuwa zanieczyszczenia (np. opiłki metalu) i obniża temperaturę jego elementów.


Mimo, że zanieczyszczenia są usuwane za pośrednictwem filtra, jakość oleju z czasem się zmniejsza. Oznacza to, że musi być on regularnie wymieniany. Częstotliwość wymian oleju zależy od wielu czynników – marki i modelu samochodu, stylu jazdy i rocznego przebiegu. Zalecamy odwiedzanie warsztatów Eurorepar Car Service i wymianę oleju przynajmniej raz w roku lub po przejechaniu każdych 15 tysięcy km.

Warto wiedzieć Eurorepar Car Service

  • Aby sprawdzić poziom oleju, należy otworzyć maskę. Poszukaj ikony z symbolem oleju i wyjmij bagnet. Szmatką oczyść go z oleju, włóż z powrotem i wyjmij. Jeżeli poziom oleju jest w normie, powinien znajdować się między znacznikami na bagnecie (minimum i maksimum).  

  • Zmieniając olej, wymień również filtr. Gdy jest brudny, świeży olej zostanie zanieczyszczony, co obniży jego efektywność i zwiększy ryzyko uszkodzenia silnika

  • Zawsze sprawdzaj poziom oleju przed dłuższą podróżą. Gdy jedziesz w trasę, ostatnia rzecz jakiej potrzebujesz to usterka samochodu.

  • Decydując się na wymianę oleju w stacji obsługi Eurorepar Car Service otrzymasz poradę w kwestii wyboru odpowiedniego typu oleju. Regularne wymiany to najlepszy sposób utrzymania silnika w dobrej kondycji i przedłużenia jego niezawodności. 

  • Regularnie sprawdzaj poziom oleju i uzupełniaj go, gdy zachodzi potrzeba. Nawet, gdy Twój samochód jest wyposażony w elektroniczny czujnik poziomu oleju, dla bezpieczeństwa należy co pewien czas sprawdzać go samemu.

Twoje pytania

Silnik Twojego samochodu to skomplikowany mechanizm, który składa się z wielu ruchomych części. Często mają one ze sobą bezpośredni kontakt. Np. tłoki poruszają się w cylindrach, trąc o ich ściany wewnętrzne.

 

Olej silnikowy jest środkiem smarnym, który ułatwia ten proces i nadaje ruchomym częściom odpowiedni poślizg. Pomimo tego, tarcie wciąż występuje, jego efektem jest obecność opiłków stali, które są odprowadzane przez olej.

 

Proces smarowania i oczyszczania sprawia, że olej powoli się wypala, a jego parametry się obniżają.  Jego poziom w silniku spada i dlatego należy go regularnie uzupełniać, a co pewien czas wymieniać.  

icon-gear